PRVI DANI
U VRTIĆU
Polazak u jaslice/vrtić predstavlja veliku promjenu za dijete i važan je događaj za njega i roditelje.
Za većinu djece to znači prvo odvajanje od roditelja, od sigurnog i zaštićenog roditeljskog doma. Počinje se mijenjati djetetov način življenja. Dijete se mora prilagoditi nepoznatim osobama- odgojiteljima, novom i nepoznatom prostoru, stvarima koje ga okružuju i višesatnom boravku među većim brojem djece.
Svakodnevnim dolaskom u jaslice/vrtić dijete će naučiti slijed radnji od dolaska u vrtić, odlaska roditelja, boravka u grupi, povratka roditelja i odlaska kući. To je vrijeme u kojem dijete gradi povjerenje u odgojitelja, stječe sigurnost u roditelja koji će doći po njega i odvesti ga u sigurno okruženje doma.
I dijete i odgojitelj i roditelj prilagođavaju se novonastaloj situaciji. U to vrijeme se uspostavlja i vrlo bitna socioemocionalna veza djeteta i odgojitelja. To razdoblje nazivamo ADAPTACIJSKI PERIOD.
Ponašanje roditelja uvelike moţe olakšati djetetovu prilagodbu na jaslice/vrtić.
Važan je pozitivan stav prema vrtiću te povjerenje u osobe koje će brinuti za vaše dijete.
RODITELJI !
U vrijeme adaptacije:
Odgojitelji Vašeg djeteta upoznat će vas sa procesom adaptacije.
Budite spremni i strpljivi s djetetom.
Prilazite djetetu s razumijevanjem jer je njemu ovaj period težak.
Poštedite dijete poput odvikavanja od dude, pelene ili omiljene bočice.
Uvjeravajte ga da ga volite najviše na svijetu i da to što mora u jaslice/vrtić ne znači da ga volite manje.
To što ostavljate svoje dijete u vrtiću da razvija nove vještine shvatite kao izazov. Imajte na umu da su jaslice/vrtić mjesto s puno igre i zabave
Adaptacija ovisi i o redovitosti dovođenja djeteta jer izostanci u tom razdoblju produljuju vrijeme prilagodbe.
Važno je i to da roditelji djeci donose stvari uz koje je dijete emocionalno vezano (dude, bočice, gazu, dekicu, omiljenu igračku…) uz koju se može umiriti, tzv. PRIJELAZNI OBJEKTI.
Prilikom prvog dolaska u jaslice dijete se osjeća samo, izgubljeno i bespomoćno. Grčevito se drži za roditelja ili plače. Može protestirati vrištanjem, zvanjem mame ili tate, baca se na pod ili je agresijom usmjereno na drugu djecu, stvari ili odgojitelja.
Dijete se neće odvajati od svoje bočice, dude ili igračke. Mlađa djeca reagiraju burnije dok su starija poslušnija, ali odbijaju komunikaciju, neki su skloniji na fiziološkom planu odbijati hranu, spavanje, a mogu se javiti i probavne smetnje .
Neka djeca tako reagiraju prvih dana ili neko određeno razdoblje, dok neki nakon određenog vremena, kad shvate da je vrtić dio njihove svakodnevice.
Jedna od mogućih reakcija je i REGRESIJA , tj. vraćanje na prijašnje oblike ponašanja, tako da dijete koje je uspostavilo kontrolu stolice može početi nuždu ponovno obavljati u pelene.
VAŽNO JE ZNATI!
Da su to sve tipične situacije uzrokovane strahom od odvajanja ili strahom od nepoznatih osoba.
Da su to normalne reakcije prilikom razdoblja adaptacije.
RODITELJI!
Izmjenjujte informacije i dogovarajte se o svemu s odgojiteljem Vašeg djeteta.
Postanite naši partneri!
DOBRODOŠLI U NAŠ VRTIĆ !